Môže byť za Vaším zdravotným problémom mitochondria?

Čo je to mitochondria a akú má funkciu?


Mitochondria je bunečná organela zodpovedná za produkciu energie (vo forme ATP). Preto ju často nazývame “powerhouse” alebo akoby malá elektráreň, ktorá je pre naše zdravie veľmi dôležitá. Každá bunka obsahuje stovky alebo tisíce mitochondrií. Mitochondrie sa nachádzajú vo vyšších koncentráciách v aktívnych orgánoch a tkanivách, ako je srdce, mozog a svaly.


V tele je viac ako 100 000 biliónov mitochondrií a každá obsahuje 17 000 malých montážnych liniek na výrobu ATP. Mitochondrie sú miestom, kde prebieha metabolizmus.


Takže keď vaše mitochondrie nefungujú správne, váš metabolizmus je menej efektívny. Problémy nastávajú, pretože mitochondrie sú veľmi citlivé a ľahko sa poškodia. Keď sú poškodené, trpíme nízkou energiou, únavou, stratou pamäti, bolesťou, rýchlym starnutím a ďalšími problémami.


Mitochondrie môžu byť poškodené hoavne oxidatívnym stresom. Oxidatívny stres je spôsobený vecami ako príliš veľa kalórií, fajčenie, spálenie položky slnkom, vystavenie sa toxínom a cukru. Týmto sa poruší rovnováha a spustí sa reťazová reakcia poškodenia buniek a tkanív, ktorá nás vedie napríklad k priberaniu a chronickým ochoreniam.


Mitochondriálna dysfunkcia


Energia produkovaná mitochondriami je dôležitá pre výrobu hormónov, trávenie, detoxifikáciu, správne trávenie, funkciu imunitného systému, myslenie, regeneráciu svalstva…atď.

Porucha funkcie mitochondrie môže teda viesť k nadmernej únave a ďalším symptómom…


Pri poruche funkcii mitochondrie dochádza na molekulárnej úrovni niekoľkým zmenám:

1️strata zachovania elektrického a chemického transmembránového potenciálu vnútornej mitochondriálnej membrány (zmena štruktúry)

2️zmeny vo funkcii elektrónového transportného reťazca (porucha funkcie)

3️zníženie transportu kritických metabolitov do mitochondrií (zníženie paliva)


Výsledkom týchto zmien je znížená účinnosť oxidačnej fosforylácie a zníženie produkcie ATP!


Ako môžeme podporiť funkciu našej mitochondrie?


Teória hovorí, že tieto organely boli kedysi nezávislými baktériami a vytvorili sme si s nimi symbiotický vzťah. Poskytujú nám energiu, keď im dodávame živiny. Tento systém vyžaduje dôsledné dopĺňanie vo forme živín alebo potravy.


Klinické štúdie preukázali účinnosť doplnkov, ako je l-karnitín, kyselina alfa-lipoová, CoQ10 atď...všetko môže zlepšiť mitochondriálne funkcie a tým znížiť únavu a ďalšie symptómy spojené s chronickým ochorením.

Ale pamätajte, že doplnky stravy samotné nestačia pri ceste k zdraviu. Náš životný štýl musí rešpektovať telo na bunkovej úrovni. Jedlo = informácia pre naše telo! To čo dáme do úst bud'našu mitochondriu podporí, alebo prispeje k jej záťaži a disfunkcii.


Čo môže spôsobiť mitochondriálnu dysfunkciu?


Faktory, s ktorými sa stretávam najčastejšie ja sú:

 • Inzulínová rezistencia a hyperglykémia. S tým spojené nezdravé stravovanie.

 • Chronické infekcie ako EBV, Lýmska borelióza, Bartonella, CMV

 • Mykotoxíny (vystavenie sa plesniam v minulosti, alebo súčastnosti na pravidelnej báze)

 • Nedostatok spánok alebo nekvalitný spánok

 • Sedavý život

 • Ťažké kovy a toxické látky

 • Deficity nutrientov, vitamínov a mikronutrientov

 • Nedostatok pohybu

Ako môžeme podporiť funkciu našich mitochondrií?


Najprv spomeniem zopár vecí, ktoré môže skúsiť každý.

 • kvalitný spánok

 • vyhýbanie sa toxickým látkam a prílišnému EMF

 • otužovanie