Metabolizmus estrogénu

Estrogény sú skupinou hormónov, ktoré zahŕňajú estrón (E1), estradiol (E2) a estriol (E3). Existujú aj iné formy estrogénu, často označované ako „estrogénové metabolity“, ktoré sa primárne metabolizujú v pečeni a vylučujú sa z tela cez tráviaci a močový trakt.

Pod metabolizmus estrogénu patrí tvorba, použitie a eliminácia estrogénov rôznymi cestami. Metabolizmus estrogénov ovplyvňuje množstvo faktorov vrátane výživy, stresu, vystavenie sa toxínom, genetiky a zdravotného stavu (napr. metabolický syndróm, anorexia, hypotyreóza, autoimunita). Keď je metabolizmus estrogénu v nerovnováhe, estrogény nie sú správne metabolizované a eliminované. Poruchy metabolizmu estrogénov môžu poškodiť DNA a v niektorých prípadoch predisponovať jednotlivcov k rakovine. Niektoré metabolity estrogénu sa spájajú s vyšším rizikom rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, vaječníkov a prostaty.


Keď je v tele príliš veľa estrogénu, môže sa vyskytnúť stav nazývaný „Estrogénová dominancia“. Estrogénová dominancia môže zhoršiť endometriózu, predmenštruačný syndróm (PMS), syndróm polycystických ovárií (PCOS), predmenštruačnú dysforickú poruchu a vystavuje ženy a mužov vyššiemu riziku určitých druhov rakoviny. Nižšie je uvedený diagram a súhrn faktorov, ktoré môžu podporiť alebo narušiť metabolizmus estrogénu.


Čo nám môže pomôcť zlepšiť metabolizmus estrogénu?


Vláknina

Vláknina na seba v tráviacom trakte viaže škodlivé metabolity estrogénu a iné toxíny. Viaceré štúdie ukázali znížené riziko rakoviny prsníka pri vyššom príjme vlákniny v strave. (3) Väčšina dospelých ľudí by malo konzumovať minimálne 25 gramov vlákniny denne. Vláknina spolu s hydratáciou a zdravým vylučovaním zaisťujú, že metabolity estrogénu nie sú reabsorbované a recirkulované v tele.


Kučeravá zelenina

Patrí sem brokolica, kel, karfiol, kapusta, ružičkový kel, kaleráb, redkovky...

V mnohých štúdiách sa preukázalo, že táto zelenina pozitívne ovplyvňuje metabolizmus estrogénov a znižuje celkové riziko rakoviny.(4) Kučeravá zelenina obsahuje dôležitý fytonutrient nazývaný sulforafan. Sulforafán podporuje telo pri produkcii glutatiónu (kľúčového antioxidantu) a tiež zvyšuje reguláciu dôležitej detoxikačnej dráhy nazývanej Nrf2.


Antioxidanty

Antioxidanty sú spojené s nižším rizikom všetkých druhov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka. (2,4). Potraviny bohaté na antioxidanty sú napríklad pestrofarebné ovocie a zelenina, zelený čaj, horká čokoláda, bylinky a koreniny. Bolo preukázané, že antioxidanty neutralizujú voľné radikály vyvolávajúce rakovinu a podporujú detoxikačné cesty v tele. Preto je dôležité sa zamerať na dúhu farieb na taniery. Takto do svojej každodennej stravy zaradíme potraviny bohaté na antioxidanty.


Omega-3 mastné kyseliny

Omega 3 tuky z rýb, rybieho tuku a ľanu preukázateľne znižujú úroveň zápalu v tele, čo môže nepriamo podporovať zdravý metabolizmus estrogénu.(7) Ryby, ktoré sú dobrým zdrojom omega-3, zahŕňajú voľne žijúceho lososa, sardinky, sleď , makrela a ančovičky. Ryby chované na farme obsahujú PCB a ďalšie chemikálie, ktorým by ste sa mali vyhnúť, pretože majú schopnosť narúšať metabolizmus estrogénu.