top of page

Metabolizmus estrogénu

Estrogény sú skupinou hormónov, ktoré zahŕňajú estrón (E1), estradiol (E2) a estriol (E3). Existujú aj iné formy estrogénu, často označované ako „estrogénové metabolity“, ktoré sa primárne metabolizujú v pečeni a vylučujú sa z tela cez tráviaci a močový trakt.

Pod metabolizmus estrogénu patrí tvorba, použitie a eliminácia estrogénov rôznymi cestami. Metabolizmus estrogénov ovplyvňuje množstvo faktorov vrátane výživy, stresu, vystavenie sa toxínom, genetiky a zdravotného stavu (napr. metabolický syndróm, anorexia, hypotyreóza, autoimunita). Keď je metabolizmus estrogénu v nerovnováhe, estrogény nie sú správne metabolizované a eliminované. Poruchy metabolizmu estrogénov môžu poškodiť DNA a v niektorých prípadoch predisponovať jednotlivcov k rakovine. Niektoré metabolity estrogénu sa spájajú s vyšším rizikom rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, vaječníkov a prostaty.


Keď je v tele príliš veľa estrogénu, môže sa vyskytnúť stav nazývaný „Estrogénová dominancia“. Estrogénová dominancia môže zhoršiť endometriózu, predmenštruačný syndróm (PMS), syndróm polycystických ovárií (PCOS), predmenštruačnú dysforickú poruchu a vystavuje ženy a mužov vyššiemu riziku určitých druhov rakoviny. Nižšie je uvedený diagram a súhrn faktorov, ktoré môžu podporiť alebo narušiť metabolizmus estrogénu.


Čo nám môže pomôcť zlepšiť metabolizmus estrogénu?


Vláknina

Vláknina na seba v tráviacom trakte viaže škodlivé metabolity estrogénu a iné toxíny. Viaceré štúdie ukázali znížené riziko rakoviny prsníka pri vyššom príjme vlákniny v strave. (3) Väčšina dospelých ľudí by malo konzumovať minimálne 25 gramov vlákniny denne. Vláknina spolu s hydratáciou a zdravým vylučovaním zaisťujú, že metabolity estrogénu nie sú reabsorbované a recirkulované v tele.


Kučeravá zelenina

Patrí sem brokolica, kel, karfiol, kapusta, ružičkový kel, kaleráb, redkovky...

V mnohých štúdiách sa preukázalo, že táto zelenina pozitívne ovplyvňuje metabolizmus estrogénov a znižuje celkové riziko rakoviny.(4) Kučeravá zelenina obsahuje dôležitý fytonutrient nazývaný sulforafan. Sulforafán podporuje telo pri produkcii glutatiónu (kľúčového antioxidantu) a tiež zvyšuje reguláciu dôležitej detoxikačnej dráhy nazývanej Nrf2.


Antioxidanty

Antioxidanty sú spojené s nižším rizikom všetkých druhov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka. (2,4). Potraviny bohaté na antioxidanty sú napríklad pestrofarebné ovocie a zelenina, zelený čaj, horká čokoláda, bylinky a koreniny. Bolo preukázané, že antioxidanty neutralizujú voľné radikály vyvolávajúce rakovinu a podporujú detoxikačné cesty v tele. Preto je dôležité sa zamerať na dúhu farieb na taniery. Takto do svojej každodennej stravy zaradíme potraviny bohaté na antioxidanty.


Omega-3 mastné kyseliny

Omega 3 tuky z rýb, rybieho tuku a ľanu preukázateľne znižujú úroveň zápalu v tele, čo môže nepriamo podporovať zdravý metabolizmus estrogénu.(7) Ryby, ktoré sú dobrým zdrojom omega-3, zahŕňajú voľne žijúceho lososa, sardinky, sleď , makrela a ančovičky. Ryby chované na farme obsahujú PCB a ďalšie chemikálie, ktorým by ste sa mali vyhnúť, pretože majú schopnosť narúšať metabolizmus estrogénu.


Výživové doplnky

Niektoré doplnky môžu byť nápomocné u jedincov pri symptómoch spojených s porachami metabolizmu estrogénov. Dva bežne odporúčané suplementy sú diindolylmetán (DIM) a indol-3-karbinol (I3C), ktoré sa extrahujú z kučeravej zeleniny.(6) Existujú tiež dôkazy, že melatonín, N-acetylcysteín a metylované vitamíny B môžu tiež podporovať metabolizmus estrogénu.(2) Odporúčania týkajúce sa doplnkov by mali byť vždy prispôsobené jedinečnej fyziológii a zdravotným cieľom každého človeka.


Čo može narušiť metabolizmus estrogénu?


Xenoestrogény

Xenoestrogény sú chemické zlúčeniny, ktoré napodobňujú v tele estrogén. Mnohé produkty osobnej hygieny a domácej starostlivosti obsahujú chemikálie, ktoré môžu narušiť zdravý metabolizmus estrogénu.(5) Viac informácií o výbere produktov starostlivosti o telo a domácu starostlivosť nájdete na stránkach ewg.org, alebo aplikácii Think dirty.


Genetické varianty

Niekoľko genetických variantov súvisiacich s detoxikáciou môže ovplyvniť metabolizmus estrogénu, vrátane COMT, CYP1A1, CYP1B1 a GST. Výskum ukazuje, že úprava stravy a životného štýlu môžu byť podporné pre jednotlivcov s niektorými z týchto genetických variantov.(1)


Alkohol

Alkohol sa metabolizuje v pečeni, rovnako ako estrogén. Vyššia konzumácia alkoholu môže narušiť metabolizmus estrogénu a zvýšiť riziko rakoviny prsníka a celkového rizika rakoviny.(8) Príjem alkoholu by sa mal brať do úvahy spolu s ostatnými rizikovými faktormi každého jednotlivca. Vo všeobecnosti sa mužom odporúča piť 1 až 2 jednotky alkoholu denne a ženám sa odporúča len 1 jednotka alkoholu nie viac ako štyrikrát týždenne. 1 jednotka=125 ml vína.


Inzulínová rezistencia a a obezita

Inzulínová rezistencia a obezita zhoršujú metabolizmus estrogénu. Predpokladá sa, že estrogén pozitívne ovplyvňuje citlivosť inzulínu a našu hmotnosť, ale naopak inzulínová rezistencia a obezita majú negatívny vplyv na metabolizmus estrogénu.(9) Zdravé návyky, ktoré riešia inzulínovú rezistenciu a zdravú hmotnosť, môžu podporiť metabolizmus estrogénu a môžu znížiť riziko rakoviny súvisiacej s estrogénom. Niektoré z týchto návykov zahŕňajú: kardio aktivitu, nízkoglykemický výber potravín, pozorné stravovanie a zvládanie stresu.


Lieky

Niektoré lieky vrátane perorálnej antikoncepcie a hormonálnej substitučnej terapie (HRT) ovplyvňujú normálny metabolizmus estrogénu v tele a môžu zvýšiť riziko rakoviny súvisiacej s hormónmi.(1)
 


Prevzané od Institute for Functional Medicine.


 

Zdroje


1. Samavat H, Kurzer M. Estrogen metabolism and breast cancer. Cancer Lett. 2015;356(2 Pt A):231–243. doi:10.1016/j.canlet.2014.04.018 2. Cavalieri E, Rogan E. Unbalanced metabolism of endogenous estrogens in the etiology and prevention of human cancer. J Steroid Biochem Mol Biol. 2011;125(3-5):169–180. doi:10.1016/j.jsbmb.2011.03.008 3. Sangaramoorthy M, Koo J, John E. Intake of bean fiber, beans, and grains and reduced risk of hormone receptor-negative breast cancer: the San Francisco Bay Area Breast Cancer Study. Cancer Med. 2018;7(5):2131–2144. doi:10.1002/cam4.1423 4. Farvid M, Chen W, Rosner B,Tamimi R,Willett W, Eliassen A. Fruit and vegetable consumption and breast cancer incidence: repeated measures over 30 years of follow-up. Int J Cancer. 2019;144(7):1496–1510. doi:10.1002/ijc.31653 5.Teitelbaum S, Belpoggi F, Reinlib L. Advancing research on endocrine disrupting chemicals in breast cancer: expert panel recommendations. Reprod Toxicol. 2015;54:141–147. doi:10.1016/j.reprotox.2014.12.015 6.Thomson C, Ho E, Strom M. Chemopreventive properties of 3,3’-diindolylmethane in breast cancer: evidence from experimental and human studies. Nutr Rev. 2016;74(7):432–443. doi:10.1093/nutrit/nuw010 7. Larsson SC, Kumlin M, Ingelman-Sundberg M,Wolk A. Dietary long-chain n-3 fatty acids for the prevention of cancer: a review of potential mechanisms. Am J Clin Nutr. 2004;79(6):935–945. doi:10.1093/ajcn/79.6.935 8. Alcohol and Cancer Risk. National Cancer Institute. 2018. Available at: https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/alcohol/alcohol-fact-sheet. Accessed January 22, 2020. 9. Chan DSM,Abar L, Cariolou M, et al.World Cancer Research Fund International: Continuous Update Project-systematic literature review and meta-analysis of observational cohort studies on physical activity, sedentary behavior, adiposity, and weight change and breast cancer risk. Cancer Causes Control. 2019;30(11):1183–1200. doi:10.1007/s10552-019-01223-w 10. Moulton VR. Sex Hormones in Acquired Immunity and Autoimmune Disease. Front Immunol. 2018;9:2279. Published 2018 Oct 4. doi:10.3389/fimmu.2018.02279.

295 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page