Metabolizmus estrogénu

Estrogény sú skupinou hormónov, ktoré zahŕňajú estrón (E1), estradiol (E2) a estriol (E3). Existujú aj iné formy estrogénu, často označované ako „estrogénové metabolity“, ktoré sa primárne metabolizujú v pečeni a vylučujú sa z tela cez tráviaci a močový trakt.

Pod metabolizmus estrogénu patrí tvorba, použitie a eliminácia estrogénov rôznymi cestami. Metabolizmus estrogénov ovplyvňuje množstvo faktorov vrátane výživy, stresu, vystavenie sa toxínom, genetiky a zdravotného stavu (napr. metabolický syndróm, anorexia, hypotyreóza, autoimunita). Keď je metabolizmus estrogénu v nerovnováhe, estrogény nie sú správne metabolizované a eliminované. Poruchy metabolizmu estrogénov môžu poškodiť DNA a v niektorých prípadoch predisponovať jednotlivcov k rakovine. Niektoré metabolity estrogénu sa spájajú s vyšším rizikom rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, vaječníkov a prostaty.


Keď je v tele príliš veľa estrogénu, môže sa vyskytnúť stav nazývaný „Estrogénová dominancia“. Estrogénová dominancia môže zhoršiť endometriózu, predmenštruačný syndróm (PMS), syndróm polycystických ovárií (PCOS), predmenštruačnú dysforickú poruchu a vystavuje ženy a mužov vyššiemu riziku určitých druhov rakoviny. Nižšie je uvedený diagram a súhrn faktorov, ktoré môžu podporiť alebo narušiť metabolizmus estrogénu.


Čo nám môže pomôcť zlepšiť metabolizmus estrogénu?


Vláknina

Vláknina na seba v tráviacom trakte viaže škodlivé metabolity estrogénu a iné toxíny. Viaceré štúdie ukázali znížené riziko rakoviny prsníka pri vyššom príjme vlákniny v strave. (3) Väčšina dospelých ľudí by malo konzumovať minimálne 25 gramov vlákniny denne. Vláknina spolu s hydratáciou a zdravým vylučovaním zaisťujú, že metabolity estrogénu nie sú reabsorbované a recirkulované v tele.


Kučeravá zelenina

Patrí sem brokolica, kel, karfiol, kapusta, ružičkový kel, kaleráb, redkovky...

V mnohých štúdiách sa preukázalo, že táto zelenina pozitívne ovplyvňuje metabolizmus estrogénov a znižuje celkové riziko rakoviny.(4) Kučeravá zelenina obsahuje dôležitý fytonutrient nazývaný sulforafan. Sulforafán podporuje telo pri produkcii glutatiónu (kľúčového antioxidantu) a tiež zvyšuje reguláciu dôležitej detoxikačnej dráhy nazývanej Nrf2.


Antioxidanty

Antioxidanty sú spojené s nižším rizikom všetkých druhov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka. (2,4). Potraviny bohaté na antioxidanty sú napríklad pestrofarebné ovocie a zelenina, zelený čaj, horká čokoláda, bylinky a koreniny. Bolo preukázané, že antioxidanty neutralizujú voľné radikály vyvolávajúce rakovinu a podporujú detoxikačné cesty v tele. Preto je dôležité sa zamerať na dúhu farieb na taniery. Takto do svojej každodennej stravy zaradíme potraviny bohaté na antioxidanty.


Omega-3 mastné kyseliny

Omega 3 tuky z rýb, rybieho tuku a ľanu preukázateľne znižujú úroveň zápalu v tele, čo môže nepriamo podporovať zdravý metabolizmus estrogénu.(7) Ryby, ktoré sú dobrým zdrojom omega-3, zahŕňajú voľne žijúceho lososa, sardinky, sleď , makrela a ančovičky. Ryby chované na farme obsahujú PCB a ďalšie chemikálie, ktorým by ste sa mali vyhnúť, pretože majú schopnosť narúšať metabolizmus estrogénu.


Výživové doplnky

Niektoré doplnky môžu byť nápomocné u jedincov pri symptómoch spojených s porachami metabolizmu estrogénov. Dva bežne odporúčané suplementy sú diindolylmetán (DIM) a indol-3-karbinol (I3C), ktoré sa extrahujú z kučeravej zeleniny.(6) Existujú tiež dôkazy, že melatonín, N-acetylcysteín a metylované vitamíny B môžu tiež podporovať metabolizmus estrogénu.(2) Odporúčania týkajúce sa doplnkov by mali byť vždy prispôsobené jedinečnej fyziológii a zdravotným cieľom každého človeka.


Čo može narušiť metabolizmus estrogénu?


Xenoestrogény

Xenoestrogény sú chemické zlúčeniny, ktoré napodobňujú v tele estrogén. Mnohé produkty osobnej hygieny a domácej starostlivosti obsahujú chemikálie, ktoré môžu narušiť zdravý metabolizmus estrogénu.(5) Viac informácií o výbere produktov starostlivosti o telo a domácu starostlivosť nájdete na stránkach ewg.org, alebo aplikácii Think dirty.


Genetické varianty

Niekoľko genetických variantov súvisiacich s detoxikáciou môže ovplyvniť metabolizmus estrogénu, vrátane COMT, CYP1A1, CYP1B1 a GST. Výskum ukazuje, že úprava stravy a životného štýlu môžu byť podporné pre jednotlivcov s niektorými z týchto genetických variantov.(1)


Alkohol

Alkohol sa metabolizuje v pečeni, rovnako ako estrogén. Vyššia konzumácia alkoholu môže narušiť metabolizmus estrogénu a zvýšiť riziko rakoviny prsníka a celkového rizika rakoviny.(8) Príjem alkoholu by sa mal brať do úvahy spolu s ostatnými rizikovými faktormi každého jednotlivca. Vo všeobecnosti sa mužom odporúča piť 1 až 2 jednotky alkoholu denne a ženám sa odporúča len 1 jednotka alkoholu nie viac ako štyrikrát týždenne. 1 jednotka=125 ml vína.


Inzulínová rezistencia a a obezita

Inzulínová rezistencia a obezita zhoršujú metabolizmus estrogénu. Predpokladá sa, že estrogén pozitívne ovplyvňuje citlivosť inzulínu a našu hmotnosť, ale naopak inzulínová rezistencia a obezita majú negatívny vplyv na metabolizmus estrogénu.(9) Zdravé návyky, ktoré riešia inzulínovú rezistenciu a zdravú hmotnosť, môžu podporiť metabolizmus estrogénu a môžu znížiť riziko rakoviny súvisiacej s estrogénom. Niektoré z týchto návykov zahŕňajú: kardio aktivitu, nízkoglykemický výber potravín, pozorné stravovanie a zvládanie stresu.