Top potraviny pre posilnenie imunitného systému

Čokoláda


Horká čokoláda obsahuje flavonoidy a anti-oxidanty ktoré ochraňujú bunky pred poškodením a zápalovými procesmi(3).


Vedeli ste?

Nedávna štúdia zistila, že medzi účastníkmi, ktorí jedli jednu tyčinku horkej čokolády každý deň po dobu jedného týždňa, čokoláda posilnila imunitné podporujúce biele krvinky a aktivovala určité cesty zapojené do bunkovej imunitnej reakcie(3). 


Kurkuma

Kurkuma obsahuje kurkumín, ktorý ovplyvňuje imunitný systém akt

iváciu niektorých imunitných buniek a ponáhľa zblížiť tvorbu protizápalových cytokínov. Tieto vlastnosti kurkumi môžu byt prospešné pre ľudí s alergiami, astmou a artritídou(18).


Ryby

Hlavne mastnejšie ryby ako napríklad losos alebo sardinky sú bohaté na omega-3-mastné kyseliny(24). Tie znižujú risk cardiovaskulárnych chorôb. EPA (kyselina eikosapentaeniková) a DHA (kyselina dokohexanová) majú veľa blahodárnych vplyvov na zdravie. Omega-3 môžete nájsť aj vo vlašských orechoch a čia semiačkach(24).


Zázvor

Zázvor je používaný v medicíne už tisícročia (ajurvéda a tradičná čínska medicína). Má protizápalové a antioxidačné účinky. Výskum ukázal, že zázvor môže pomôcť pri niektorých zápalavových ochoreniach ako napríklad artritída a aj ochorenia ako astma a alergia(22).

Cesnak

Liečivé účinky cesnaku sa pripisujú vysokej koncentrácii syričnatých zlúčenín ako napríklad allicín. Tieto zlúčeniny sú efektívne pri znižovaní zápalové reakcie a boji proti baktériám ako napríklad Helikobakter Pylori.(1)Kapustová zelenina


Patrí sem kapusta, brokolica, rukola, ružičkový kel...atď. Kapustovitá zelenina bsahuje sýričnaté zlúčeniny, ale aj vitamíny, minerály, vlákninu a fytonutrienty. Tento druh zeleniny by sa mal konzumovať iba ľahko tepelne upravený.

Vedeli ste?

Ak pokrájate brokolicu aspoň 90 minút predným ako ju tepelne upravíte, uvoľnia sa tým sulforafány, ktoré majú protirakovinové účinky(32).


Matcha

Matcha sa vyrába z mladých lístkov zeleného čaju, ktoré sa naparujú a potom pomelú na jemný svetlozelený prášok. Má sviežu, takmer sladkú rastlinnú chuť. Zelený čaj podporuje imunitný systém svojím antioxidačnými účinkami, ktoré chránia pred voľnými radikálmi(7).

Zelený aj čierny čaj sú bohaté na antioxidanty-flavonoidy, matcha obsahuje množstvo špecifického typu flavonoidov - katechíny. Štúdia z University of Colorado v Colorado Springs ukazuje, že koncentrácia katchetínu v matcha je 137-krát väčšia ako množstvo v zelenom čaji druhu China Green Tips a zhruba trikrát vyššie ako väčšina zelených čajov(34).


Kefír

Je bohatý na probiotiká, ktoré podporuju zdravý mikrobióm. Do tejto skupiny možeme zaradiť aj iné potaviny ako napríklad jogurt alebo fermentované napoje. Probiotiká, ktoré kefír obsahuje nam pomáhaju balancovať zdravé mikróby v čreve a tým podporiť správnu funkciu imunitného systému.(5)


Chilly papričky

Čily papričky obsahujú alkaloid kapsaicín, ktorý má protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti. Kapsaicín môže modulovať imunitnú funkciu znížením sekrécie určitých cytokínov, vrátane Tumor Necrosis factor alfa (TNF-a) a niekoľkých interleukínov.(4)

Jablká

Šupky jabĺk obsahujú flavonoid kvercetín, ktorý môže pomôcť regulovať imunitný systém a alergické reakcie. Je známe, že kvercetín, ktorý sa vyskytuje aj v hrozne, brokolici a čaji znižuje zápal a vykazuje protialergickú aktivitu.(20)

V štúdii, ktorá skúmala stravu detí žijúcich na ostrove Kréta, vedci zistili, že deti, ktoré spolu s inými čerstvými výrobkami jedli jablká, mali nižší výskyt alergií a astmy.(8)

Citrusové ovocie